Artykuły

Jakie wpadki zdarzają się najczęściej przy montażu paneli winylowych? Co zrobić, aby ich uniknąć?

Artykuł partnerski

Panele winylowe to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy stawiają na nienaganny wygląd, trwałość i rozsądną cenę. Choć montaż tego rodzaju paneli nie należy do trudnych, czasem mogą zdarzyć się wpadki. Popełnione błędy mogą skutkować nie tylko zniszczeniem podłogi, ale także obniżeniem jej żywotności. Istnieją jednak pewne wskazówki, które pomogą uniknąć wpadek.

Dlaczego montaż paneli winylowych może przysporzyć problemów?

Osoby, które decydują się na samodzielny montaż podłogi z paneli winylowych, kierują się najczęściej chęcią obniżenia kosztów. Jest to dobra decyzja, pod warunkiem że ma się doświadczenie w układaniu takiej podłogi lub wyjątkowy zmysł techniczny. Wiele osób bagatelizuje jednak pewne zalecenia dotyczące montażu, a to często nie wychodzi podłodze na dobre.

Z jakimi błędami przy montażu paneli winylowych można się najczęściej spotkać?

Zanim wskażemy najczęściej występujące błędy, chcemy zaznaczyć że każdy przypadek jest inny. To co idealnie sprawdzi się w jednym pomieszczeniu, niekoniecznie będzie dobrym wyborem do drugiego. Kluczem do sukcesu jest zapoznanie się z instrukcją, a w razie potrzeby konsultacja z fachowcem. Są jednak pewne uniwersalne błędy, których powinno się unikać. Są to:

  • niedbałe i niedokładne przygotowanie podłoża;
  • brak aklimatyzacji;
  • krzywe cięcie desek;
  • układanie desek panelowych zbyt ciasno;
  • niezwracanie uwagi na dylatację;
  • dobór złego kierunku układania;
  • niedokładne dopasowanie desek.

Dlaczego przygotowanie odpowiedniego podłoża jest tak istotne?

Przygotowanie podłoża to podstawowy krok w układaniu paneli. Wiele osób chce jednak jak najszybciej przejść do układania paneli i pomija ten etap. Błąd ten może kosztować nas nie tylko dużo stresu, ale także stratę pieniędzy na materiał.

Podłoże pod panele winylowe musi być równe, czyste i suche. Jeśli na podłodze są jakieś nierówności lub ubytki, należy zamaskować je przed montażem. Brak wyrównania może spowodować wyginanie się paneli, a w skrajnych przypadkach nawet pękanie.

Wilgotność podłoża jest równie ważna. Jeśli podłoga przeznaczona pod montaż paneli jest zbyt mokra, należy odczekać aż wyschnie lub zastosować specjalną izolację. Inaczej panele nie będą miały odpowiedniej przyczepności i mogą z czasem odchodzić od podłoża.

Aklimatyzacja - jakie ma znaczenie?

Aklimatyzacja jest procesem, który wiele osób pomija. Nie jest to jednak najlepsza decyzja. Panele winylowe, choć cechują się dużą odpornością na zmiany temperatury, to jak każdy materiał wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Przed montażem powinny one przyzwyczaić się do warunków, jakie są w pomieszczeniu.

Panele najlepiej jest zostawić w pomieszczeniu, w którym będą układane przez czas 24 godzin przed montażem. Powinny znajdować się wówczas na płaskiej powierzchni i najlepiej być oryginalnie zafoliowane. Taka aklimatyzacja zapobiega późniejszemu kurczeniu się płyt i ich rozszerzaniu się, dzięki czemu nie stracą swoich właściwości i nie powstaną później szczeliny, ani wybrzuszenia.

Jak zabrać się za cięcie paneli winylowych?

Docinanie paneli winylowych to chyba jedna z najtrudniejszych czynności podczas całego montażu. Zdecydowanie łatwo jest tutaj o błąd. Wiele osób, z uwagi na nieposiadanie odpowiedniego sprzętu w domu, próbuje ciąć panele nożykiem do tapet i fakt, że może się to czasem udać, jednak nie jest to idealne rozwiązanie.

Do cięcia paneli winylowych, najlepiej sprawdzi się piła o drobnych zębach lub specjalny nóż przeznaczony do paneli. Należy pamiętać o tym, że niedbałego docięcia nie da się już poprawić, a pozostawienie postrzępionych krawędzi odbiera estetykę wnętrza i do tego może spowodować, że deski będą niemożliwe do połączenia.

Przed podjęciem się docinania, należy bardzo dokładnie wymierzyć i zaznaczyć miejsce. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na pomiar zniweluje ryzyko straty materiału.

Zbyt ciasne ułożenie paneli winylowych - czym skutkuje?

Osoby niedoświadczone w układaniu podłóg, wychodzą często z założenia, że im ciaśniej ułoży się deski, tym lepiej będą się trzymać. Nic bardziej mylnego! Panele są materiałem, który pod wpływem różnych czynników, na przykład temperatury, lubi się rozszerzać. Deski potrzebują zatem przestrzeni, aby proces ten mógł zachodzić bez zakłóceń. Zbyt ciasno ułożone panele będą z czasem się odkształcać, a na ich łączeniach powstaną charakterystyczne wybrzuszenia. Pozostawienie niewielkiej szczeliny dylatacyjnej przy ścianach i innych stałych elementach wnętrza, pomoże rozwiązać ten problem.

Czym jest dylatacja i jakie jest jej znaczenie?

Dylatacja to nic innego jak szczelina, która zostawia się między deską panelową a ścianą. Pozwala ona na wykonywanie naturalnych “ruchów” podłogi, które są nieuniknione ze względu na zmiany temperatur w domu, na przykład w czasie różnych pór roku, a także na skutek zmian wilgotności powietrza.

Wiele osób chce uzyskać efekt podłogi idealnie przylegającej do ścian i tym samym ignoruje dylatację. Jest to błąd, który na początku użytkowania podłogi pozostanie niezauważony, ale z czasem może dać o sobie znać. Każdy producent zna najlepiej swój materiał i dlatego stosuje odpowiednie zalecenia dotyczące szerokości szczeliny. Chcąc cieszyć się podłogą bez wad, należy tych zaleceń przestrzegać.

Kierunek układania paneli - czy jest jakaś różnica?

Choć może się wydawać, że wybór kierunku układania desek panelowych, jest kwestią wyłącznie gustu, to nie do końca jest to prawda. Sugeruje się układanie paneli z winylu zgodnie z kierunkiem padania światła. Łączenie między deskami będzie dzięki temu mniej zauważalne. Jeśli pomieszczenie jest dość wąskie i długie, panele powinno układać się wzdłuż długiej ściany - podłoga będzie wówczas bardziej stabilna i zyska na efekcie wizualnym. Jeśli planujemy układanie tych samych paneli w różnych pomieszczeniach, warto robić to konsekwentnie, czyli w jednym kierunku. Unikniemy dzięki temu zbyt dużego chaosu i wrażenia niedbałości w całej aranżacji.

Jak dopasować panele dla ich idealnego wyglądu?

Odpowiednie dopasowanie paneli to najtrudniejsza część całego procesu montażowego. Kluczem do sukcesu jest cierpliwe przestrzeganie wszystkich kroków i brak pośpiechu. Wszystkie panele muszą być dopasowane jeden do drugiego, aby nie było nieestetycznych szczelin. Warto korzystać z małego młoteczka i klocka montażowego, które pomagają w dobijaniu paneli do siebie.

Najtrudniejszy w ułożeniu i jednocześnie najbardziej pracochłonny jest ostatni rząd paneli. Często trzeba te ostatnie deski docinać, aby zmieściły się przy ścianie, czy też elementach wykończeniowych, jak na przykład futryny drzwi, czy narożniki. Wymaga to precyzji, ale przede wszystkim dostępu do dobrych narzędzi, na przykład elektrycznej kątówki. Nie należy tutaj ignorować tej kwestii, gdyż to właśnie ostatnie panele najbardziej rzucają się w oczy i nieodpowiednio docięte zepsują cały efekt. Jeśli uznamy że zadanie to nie jest na nasze siły, warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy wykończeniowej.

Najnowsze
Czy wystarczy jedna warstwa gładzi?
Czy wystarczy jedna warstwa gładzi?
Jaka pompa najlepsza do podlewania ogrodu?
Jaka pompa najlepsza do podlewania ogrodu?
Jakie obroty do szlifowania gipsu?
Jakie obroty do szlifowania gipsu?